четвер, 20 квітня 2017 р.

Світ до ДЖОБСА: спадщина Роберта ТЕЙЛОРА

13 квітня помер один із засновників інтернету Роберт ТЕЙЛОР, більш відомий у західному світі, як Боб ТЕЙЛОР. Прототип інтернету ARPANET, перший у світі в сучасному розумінні персональний комп'ютер Xerox Alto, комп'ютерна миша, лазерний принтер — далеко не повний перелік того, до чого колись доклав руку Боб.




ARPA
1957 Радянський Союз запустив перший у світі супутник у космос. У США тоді: «А ми створимо Агентство передових дослідницьких проектів (ARPA), щоб найпередовіших і найбільш дослідницьких. Ось тільки всю інформацію ми все ще передаємо на картонці з дірками (перфокартах). Незручно якось». І тоді вигадали вони ще й Бюро методів обробки інформації (IPTO).

IPTO
IPTO дали $19 млн і сказали зробити комп'ютерну мережу. Потім у бюро виникла якась нездорова ситуація (чи то ці 19 мільйонів «ділили», чи може ще щось трапилось), але залишилася компанія без начальника. Тут у Пентагоні й згадали, що є в них асистент великого Айвена САЗЕРЛЕНДА, класний хлопець Боб. І призначили того керувати цим підприємством у 1966.

LOGIN
3 роки очолював Боб ТЕЙЛОР бюро і проект ARPANET. Роботи — непочатий край. Тут тобі й ієрархія протоколів, і проблеми взаємодії комп'ютерів у мережі... Але терпінням і працею все здобудеш, і 29 жовтня 1969 одна людина на своєму комп'ютері ввела слово «login», а колега на іншому кінці мережі побачив його в себе на екрані. Правда, з другої спроби.

IP
1973 до мережі підключили перші іноземні організації з Великої Британії та ... нізащо не здогадаєтеся ... Норвегії. Чому саме НОРВЕГІЇ?!
За 10 років ARPANET складалася з 4000 хост-комп'ютерів зі Штатів, а через супутниковий зв'язок під'єднали капіталістичну Європу. 
В ARPANET використовували протокол IP, який і по сьогодні є основним протоколом передачі даних в мережі інтернет.

ЧЕРВ'ЯК МОРІСА
Internet worm of November 2 або черв'як Моріса — один із перших вірусів, поширених через інтернет, і перший, про який написали в ЗМІ, також зобов'язаний існуванню саме ARPANET. Дискета (сподіваюся, ви ще пам'ятаєте, що це) з вихідним кодом цього черв'яка зберігається в музеї науки в Бостоні. До речі, цей вірус став причиною й першої судимості в США з питань кібер-безпеки.

XEROX
Зіерокс корпереейшн, у нас історично склалося вимовляти «ксерокс», 1970 зробила Бобу пропозицію, від якої він не міг відмовитися. Мовляв, іди до нас, ми і грошей більше платимо і, взагалі, в майбутньому ARPANET зникне, а ми і через 50 років будемо робити копії паспортів українців, бо бюрократія у них там така, що про електронні сервіси вони і до 2025 не почують. Боб погодився.

ІНША СПАДЩИНА
Перший у світі комп'ютер з «іконками на робочому столі» (до цього були командні рядки, як у фільмах про хакерів); запчастини і програми, які дали змогу створити лазерний принтер; текстова програма, що лягла в основу Microsoft Word та інше — все це з'явилося за час роботи Боба.
short.media дякує Андрію ГРИЦЕНКУ за статтю про Боба в українській Вікіпедії!



Детальніше: http://short.media/innovations/svit-do-dzhobsa-spadshchina-roberta-teilora © short.media

Немає коментарів:

Дописати коментар